Tučňáci
- EAN: 628136600446
- Výrobní číslo: 60000044
- Výrobce: Eurographics
Skladová dostupnost
Dočasně nedostupné
Hlídat dostupnost
Naučné puzzle kanadského výrobce Eurographics. Velmi pěkně zpracovaný atlas tučňáků. Pokud patříte mezi obdivovatele těchto nelétavých ptáků, nenechte si je ujít. Druhy tučňáků:
- Adelie penguin: Tučňák kroužkový, středně velký, nejběžnější zástupce své čeledi, celkový počet jedinců se odhaduje na více než 5 milionů.
- Yellow-eyed penguin: Tučňák žlutooký, původem z Nového Zélandu, blízce příbuzný tučňákům z rodu Eudyptes, je převážně rybožravý.
- African (blackfooted) penguin: Tučňák brýlový, někdy nazývaný Tučňák brýlaty, je jediný druh který hnízdí na pobřeží Jižní Afriky, první tučňák, s kterým se Evropané vůbec seznámili.
- Snares island penguin: Tučňák snárský, obývá Nový Zélánd, vyskytuje se na skupině ostrovů na jihu Jižního ostrova s názvem Snares. Dorůstá do výšky 50-70 cm a váží mezi 2,5 a 4 kilogramy. Populace je odhadována na 30 000 párů, žíví se krily, hlavonožci a malými rybami.
- Chinstrap penguin: Tučňák uzdičkový, středně velký druh tučňáka, rozšířený v Jižní Georgii a na Jižních Sandwichových ostrovech, Antarktidě, Jižních Orknejských a Shetlandských ostrovech, Bouvetově ostrově, Ballenyských ostrovech a na Ostrově Petra I., je až 68 cm vysoký a váží kolem 4,5 kg. - Royal penguin: Tučňák královský, středně velký zástupce obývající vody obklopující Antarktidu. Dorůstá výšky kolem 70 cm a hmotnosti zhruba 6 kg. Množí se pouze na ostrově Macquarie.
- Erect-crested penguin: Tučňák chocholatý, středně velký, patří mezi ohrožené druhy, populace se odhaduje max. na 150 000 jedinců.
- Magellanic penguin: Tučňák magellanský, hnízdí na pobřeží jižního Chile, Patagonii, Ohňové zemi, na ostrovech Juana Fernandéze, Falklandech a hlavně na pobřeží Argentiny a částečně i Uruguaye a jihu Brazílie, největší hnízdící kolonie je na poloostrově Punta Tombo v Argentině. Vysoký až 70 cm a váží 3,5 až 5 kg.
- Fiordland crested penguin: Malý tučňák, který je zřídka k vidění, vyskytuje se v oblasti Fiordlandu, na jihu Západního pobřeží a na ostravě Codfish, měří až 60 cm a váží okolo 4 kg.
- Rockhopper penguin: Tučňák sklaní, hnízdí na většině subantarktických ostrovů u jižních částí Chile a Argentiny i na Falklandských ostrovech, na Ostrovech prince Edwarda a Marionově ostrově jihovýchodně od jihu Afriky, na ostrově Tristan de Cunha v jižním Atlantiku, na Crozetových ostrovech a Kergulenách v jižní části Indického oceánu a téměř na všech ostrovech Nového Zélandu měří asi 55 cm a váží okolo 2,5 kg.
- Emperor penguin: Tučňák císařský, nevyšší a nejtěžší ze všech tučňáků, je endemitem Antarktidy, dosahuje výšky 122 centimetrů a váhy mezi 22-45 kilogramy. Při lovu může zůstat pod vodou až 18 minut a ponořit se do hloubky až 535 metrů. - Galapagos penguin: Tučňák galapážský, menší ohrožený druh tučňáka, žije pouze na Galapážských ostrovech, snáší vejce a vyvádí své potomstvo v okolí rovníku.
- Fairy penguin (Little Blue): Tučňák nejmenší, nejmenší tučňák a zároveň tzv. noční, přes den je buď na moři nebo v hnízdě v podzemí, ze kterého vychází nebo se do něj vrací až za soumraku.
- Humboldt penguin: Tučňák Humboldtův, pojmenovaný po přírodovědci Alexandru von Humboldtovi, vyskytuje se na území Peru a Chile podél západního pobřeží Jižní Ameriky, kde obývá chladný, ale na ryby bohatý Humboldtův proud. Dorůstá 65-70 cm a váží 3,6-5,9 kg.
- Gentoo penguin: Tučňák oslí, vyskytuje se kolem jižního polárního kruhu, nejrychleší tučňák vůbec, hnízdí na jižních arktických ostrovech Kerguelenech, Malvínech a Grahamských ostrovech. Převážnou část času tráví ve vodě.
- King penguin: Tučňák patagonský, po tučňáku císařském druhý největší druh, dorůstá hmotnosti až 21 kg a délky těla 95 cm.
- Macaroni penguin: Tučňák žlutorohý, obývá nejjižnější, nejstudenější končiny, hlavní hnízdiště se nachází v polárním klimatickém pásu, stojící jsou vysocí asi 70 cm, váží 5 až 6 kg.
- Rozměry: 49x68cm
- Počet dílků: 1000