Malování podle čísel

Malování podle čísel je perfektní zábavou pro každého, kdo si chce vytvořit svůj vlastní obraz na zeď a vyzkoušet si jaké je to být skutečnou umělkyní i umělcem. Nemusíte se starat o námět nebo kompozici, deska je předtištěna, takže vše je připraveno a jediné co musíte udělat je přečíst si instrukce a začít malovat.

Akrylové barvy vypadají jako olejové barvy, ale jsou rozpustné ve vodě, rychle zaschnou a během 30 minut se stanou voděodolné. Když akrylové barvy zaschnou, nejsou již dále vodou ředitelné, takže nikdy po použití nezapomeňte uzavřít nádobku na barvu. Nikdy nenechte zaschnout barvu na štětečku nebo na paletě, na které barvy mícháte. Vždy umyjte štěteček při míchání barev, protože by jste jinak znečistili jiné barvy.

Potřeby na malování podle čísel

 • Sklenice čisté vody - vždy umyjte štěteček mezi výměnou barev.
 • Papírový kapesník - na utření skvrn od mokrého štětce.
 • Plastová nebo sklenění deska - jako paleta na míchání barev, pokud to bude nutné.

Příprava

Každé malování podle čísel je zábava na několik večerů. Budete tedy potřebovat volnou a dobře osvětlenou pracovní plochu, nádobu s čistou vodou a paletu na míchání barev. Jako správní umělci by jste neměli zapomenout na zástěru nebo starší oblečení s vyhrnutými rukávy. U malování podle čísel od výrobce Reeves (výrobce je vždy uveden u každého obrázku) najdete v balení i jednoduchý skládací držáček na barvy.

Jak začít

Seznamte se s barvami a s jejich čísly, podle nich si přehledně seřaďte nádobky na stůl.

Začněte s největšími oblastmi s jednou barvou, postupujte metodicky, vždy se snažte vymalovat jednou barvou co nejvíce jednotlivých ploch, ať zbytečně často nestřídáte barvy (plýtvalo by se poté barvami). Malé oblasti, kde se barvy míchají, si nechte až na konec. Začněte na horní části obrázku a postupujte směrem dolů. Každou plochu nechte pořádně zaschnout.

Na štěteček zbytečně netlačte, pokud barva na štětečku tuhne, můžete si pomoci kapkou vody - budete poté moci malovat plynuleji.

Nezapomeňte - po ukončení práce vždy umyjte štěteček a pečlivě uzavřete nádobku s barvami. Jakmile barvy zaschnou stanou se nepoužitelnými.

Míchání barev

Některé oblasti potřebují barvy namíchat. Tyto oblasti jsou označené např. takto 4/6 nebo 6/3. Míchání barev nikdy neprovádějte tak, že namočíte štěteček do jedné barvy a hned do druhé, vždy nejprve štětečkem naneste první barvu na paletu, štěteček pečlivě očistěte a pak na paletu naneste i druhou barvu. Barvy tedy míchejte jedině na paletě! Mícháním se také spotřebovává hodně barvy, takže si míchání nechte až na úplný konec.

Závěrečné práce

Začistěte detaily, zakryjte jednotlivé spoje. Nebojte se improvizovat a použít vaši představivost. Oblasti, se kterými nejste plně spokojeni, můžete bez obav přemalovat - akrylové barvy mají vynikající schopnost zakrýt podklad. Nyní máte malování podle čísel kompletní. Zbývá obraz zarámovat a pověsit na zeď.

Tipy na malování podle čísel

 • Pokud jsou barvy v nádobkách tuhé, je možné je rozředit kapkou vody.
 • Vzor barvení je vždy předtištěn na desce a slouží jako nápověda jaké barvy na jednotlivé části použít (pokud jsou uvedena v jednom políčku dvoje čísla, např. 2/6, znamená to, že musíte barvy č. 2 a 6 smíchat, vznikne tak nový odstín).
 • Vždy malujte od vrchní části obrázku směrem dolů (aby se nerozmazával)!
 • Udržujte štěteček v čistotě - doporučujeme štěteček před prvním použitím omýt, aby jste ho zbavili případného prachu. Vždy umyjte štěteček před ponořením do jiné barvy. Nikdy nenechte na štětečku barvu zaschnout!
 • Pokud chcete docílit špičkového efektu (obrázek s jasnými, zářivými barvami), je možné výsledný obrázek po zaschnutí přestříkat tenkou vrstvou laku na vodní bázi.

Obsah každého balení

 • Předtištěná deska s čísly
 • Štěteček
 • Nádobky s jednotlivými barvami (každá barva je označena číslem)
 • U malování podle čísel od výrobce Reeves navíc jednoduchý skládací držáček na barvy

 

Nejnovější
Nejlevnější
Nejdražší